På Trollesminde Dyreklinik er vi et stort medarbejderteam, og der sørges løbende for alle medarbejderes efteruddannelse til gavn for alle de mange kæledyr, som besøger klinikken. Inden for de senere år har vi deltaget i følgende kurser:

SDF’s Årsmøde, Århus 12.-14.11.2010.
Vet-Allergy Indian Summer Seminar 2010.
ESVD Dermatologi, Firenze 22.-25.09.2010.
Royal Canin Urologiseminar, København 06.12.2009.
SDF’s Årsmøde, Bløddelskirurgi & Dermatologi, Århus 12.-15.11.2009.
Reproduktion, Main Coon Klubben, Glumsø 23.09.2009.
ESVD Dermatologi, Lubjana 17.-21.09.2009.
Vet Allergy, Indian Summer Seminar 2009, Ålborg 02.09.2009.
Dermatologi, Danny Scott, Nyborg 22.-23.04.2009.
E-Vet Dermatologi, Haderslev 25.-26.03.2009.
Virbac Seminar, København 05.03.2009.
IBD Hill's, København 25.09.2008.
VetXX, Glucocoticoider i Dermatologien, København 23.09.2008
Dermatologi, Vet-Allergy, Ålborg 03.09.2008.
Dermatologi, DDD Sommerkursus, Müller, Nyborg 28.-29.05.2008.
Anæstesi, Trollesminde Dyreklinik 05.05.2008.
Artroskopi, Haderslev 26.04.2007.
Artroskopi Workshop, DIK 28.-30.03.2008.
Phase One, København 26.03.2008.
Knækursus E-Vet, Haderslev 28.-29.11.2007.
IMHS, Gastroenterologi, København 20.11.2007.
SDF’s Årsmøde, Kirurgi & Gastroenterologi, Århus 11.-13.11.2007.
ESVD, Dermatologi, Mainz 13.-15.09.2007.
GoldTreat certificering, Hillerød, 14.06.2007.
Cancer hos hund og kat, Hvidovre, 13.06.2007.
Smertesymposium, Orion, Cromwell Middelfart, 24.01.2007.
SDF’s Årsmøde, Kattesygdomme, Århus, 10.-12.11.2006.
ESVD, Dermatologi, Lissabon, 05.-10.09.2006.
Rehabilitering af den ortopæde patient, Nyborg Strand, 23.03.2006.
Veraflox Symposium, Berlin, 16. – 19.03.2006.
Dermatologi på Hund & Kat III, Ålborg, 13. – 14.01.2006.
Symposium om Hundens Reproduktion, KVL, 16.11.2005.
SDF’s Årsmøde (Neurologi), Århus 11.-13.11.2005.
ESVD, dermatologi, Grækenland, 7.-11.09.2005.
3rd Merial Parasitology Symposium, Paris, 18.-20.05.2005.
Osteoartritis Symposium, Merial, Køge, 18.05.2005.
ESVD Workshop Dermatohistopatologi, Cremona, 02.-07.05.2005.
Dermatology , Danny Scott, Ålborg, 28.-29.04.2005.
Feline Medicine, VML, 16.04.2005.
Bayer Parasit Symposium, .04.2005.
SDF’s Årsmøde, Århus 12.-14.11.2004.
ESVD, Wien, 26.-28.08.2004.
Royal Canin, Adverse Reaction to Food, Wien, 25.08.2004.
Kommunikation, Sorø Storkro, 01.06.2004.
Kommunikation, Sorø Storkro, 04.05.2004.
Kommunikation, Sorø Storkro, 14.04.2004.
Forårskursus SDF, Reproduktion. Kolding Fjord, 24.03.2004.
Canine Gastroenterology & Respiratory Medicine, Zermatt/Schweizz Canine Gastro-enterology & Respiratory Medicine, 19.-23.01.2004.
Coaching som moderne ledelsesstil, Centrum Dyreklinik, 18.-19.11.2003.
SDF Årsmøde, Urologi 7.-8.10.2003.
ESVD, Tenerife, 2.-9.09.2003.
Otitis Externa og pyodermier, Greve, 08.05.2003.
Virbac European Symposium, Frankrig, Nice, 22.03.2003.
Symposium Endoparasitter Bayer, Glostrup  20.03.2003.
Royal Canin, Montpellier, Frankrig, 23.01.2003.
SDF Årsmøde, Århus 8.-10.11.2002.
ESVD, Nice (Lisbeth) 25.-29.09.2002.
Sales Academy, Vetbizz, Rødovre, 09.2002.-03.2003.
FeLv & FIP, Graig E. Greene, Købehavns Dyrlægeselskab 17.09.2002.
Hjertesymposium, Jørgen Kock, Middelfart, 06.2002.
Diagnostik og behandling af sygdomme i Respirationsvejslidelser hos hund og kat, KVL, 08.-09.06.2002.
Vet Med Lab, Hormonelle lidelser & Atopi, 25.05.2002.
Danny Scott, Rebild Bakker, DSVD 03.-04.05.2002.
Otitis Externa Symposium, Scherig Ploug, Comwell Roskilde 16.04.2002.
B/d symposium, København, Kruuse 23.04.2002.
Ulrik Westrup, KVL 12.-13.04.2002.
Kardiologisk Diagnostik hos hund og kat, Jørgen Koch & Ulrik Westrup, København
Dermatologisymposium, Toulouse Merrial 21-22.03.2002.
NAP 2, Hotel Scandic, Kruuse 03.2002.
Diagnostik og behandling af den akutte hæmatologiske patient, KVL 17.-18.11.2001.
SDF Årsmøde, Århus 9.-10.11.2001.
ESVD København, 27.- 29.09.2001.
Mave-tarm-lidelser, Annette Spor, 13.06.2001.
Eicosa (Specifik), Leo 05.2001.
Arthroflex, Scanvet 09.05.2001.
Peter Irche, Z/D informationsmøde, Kruuse 02.05.2001.
Røntgen ryglidelser, 15.03.2001.
Madrid, Hill’s Pet Nutrition, Kruuse, 14.-16.03.2001.
SDF Årsmøde, Århus 10.-11.11.2000.
ESVD, San Francisco, USA, 30.8.-2.9.2000.
Feline Medicine, Gjern 11.-12.08.2000.
Flåtsymposium, Merial, Køge 24.5.2000.
Smertekursus, Odense 11.5.2000.
Leversymposium, Kruuse, Køge 02.5.2000.
Smertesymposium, Boeringer Ingelheim, Købehanvn 23.3.2000.
SDF Årsmøde, Århus 12.-13.11.1999.
Dansk Kennel Klub, Hillerød 4.11.1999.
ILUTD, Kruuse, Køge 25.10.1999.
ESVD Helsinki, 12.-14.8.1999.
Cardiologisk Workshop, Novartis, København 17.6.1999.
Dermatologi symposium, Bayer, Køge 8.6.1999.
Etologi, Middelfart, 2.6.1999.
Neurologi, Greve Dyrehospital, Greve, 23.5.1999.
PennHIP, København, 15.5.1999.
Onkologi hos mindre husdyr, SDF, Odense 5.-6.3.1999.
Hæmatologi & Scanning, Kruuse, Odense 12.-13.11.1998.

Prev Next

rotator_hudklinikken_02.jpg

Hudklinikken

Stor erfaring gør forskellen

Lider dit kæledyr af hudproblemer, kan du drage nytte af dyrlæge Lisbeth Nordberg's store specialviden.

Læs mere

rotator_butikken_01.jpg

Butikken

Salg af lækre produkter

Vi forhandler en lang række kvalitetsprodukter inden for foder og plejeartikler til dine kæledyr.

Læs mere

rotator_aabningstider_01.jpg

Dyrlægevagten

Vi tilbyder døgnvagt

Trollesminde Dyreklinik tilbyder dyrlægebehandling døgnet rundt i samarbejde med vagtkredsens dyrlæger .

Læs mere

rotator_kontakt_aabningstider_02.jpg

Kontakt og åbningstider

Vi er på klinikken hver dag

Trollesminde Dyreklinik er åben daglig for behandling og konsultation samt salg af foder og plejeartikler.

Læs mere

rotator_hudklinikken_02.jpg

Fertilitetsklinikken

Det er sjovt at få hvalpe

Ønsker du hvalpe på din tæve, kan du kontakte Fertilitetsklinikken på Trollesminde Dyreklinik.

Læs mere

rotator_ekspertiser_02.jpg

Ekspertiser

Moderne dyreklinik

Vi tilbyder avanceret behandling til dit kæledyr inden for hele det veterinære fagområde.

Læs mere

rotator_maanedens_patient_02.jpg

Månedens patient

Virkelige historier

Hver måned skriver vi en kort historie om en af månedens mange spænd-ende patienter.

Læs mere

rotator_klinikken_02.jpg

Klinikken

Ansvar og omsorg

Trollesminde Dyreklinik er en super-moderne dyreklinik med avanceret udstyr til behandling af dit kæledyr.

Læs mere

rotator_hundeskolen_01.jpg

Katteskolen

Vi sætter fokus på katten

På Katteskolen har vi den viden, der skal til for at gøre en forskel i vejledning om din kats trivsel.

Læs mere

rotator_hundeskolen_01.jpg

Hundeskolen

Sjov træning med Sarah

Sarah Hvidberg er daglig leder af Hunde Skolen på Trollesminde Dyreklinik.  Se hendes spændende program.

Læs mere

Trollesminde Dyreklinik
Frejasvej 5   3400 Hillerød   T: 48 25 51 04

Kontakt | Åbningstider | Find vej